Twoja encyklopedia medykamentów

Rola selenu w naszym organizmie

Napisane przez dnia 18-Czerwiec-2014 w Medycyna | Brak komentarzy

Rola selenu w naszym organizmie

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest zaspokajanie potrzeb naszego organizmu w najróżniejsze witaminy oraz mikroelementy. Właśnie od tego jak się odżywiamy zależy zdrowie naszego organizmu. Niestety, co raz częściej sięgamy po przetworzone produkty spożywcze, nie dając tym samym szansy dostarczyć organizmowi tego co dla niego najlepsze. Jeśli z braku czasu, ciężko jest nam codziennie przygotowywać zdrowe i pełnowartościowe potrawy, które są źródłem witamin i minerałów, powinniśmy dostarczać je w inny sposób.


witaminy dla niemowlaka

Foto: pixabay.com

Jaki…

Jaki. Suplementy diety, odgrywają co raz większą rolę w naszym życiu. To dzięki nim, omijamy wiele chorób które powstają na skutek niedoboru witamin i minerałów. Pomagają nam zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które wraz z pożywieniem dostarczamy bardzo rzadko. Wspaniałym przykładem jest selen.

witaminy dla niemowląt

Foto: pixabay.com

Z całą pewnością większość z nas nawet się nie zastanawiała nad jego ogromnym znaczeniem dla naszego organizmu. Jego niedobór skutkuje zmęczeniem, bólem mięśni oraz staje się przyczyną problemów z wątrobą i trzustką. Ten pierwiastek stymuluje działania oraz wspomaga cały nasz system odpornościowy. Walczy z wolnymi rodnikami, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia się. Selen reguluje pracę tarczycy, a co za tym idzie gospodarkę hormonalną. Jest bardzo ważny zarówno dla kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku.

Zmniejsza także ryzyko zachorowalności na raka prostaty. Jednak tak samo jak niedobór selenu stwarza możliwości dla rozwoju różnych chorób, tak samo jego nadmiar w organizmie może wywołać szereg negatywnych skutków, a granicę między nadmiarem a całkowitym zapotrzebowaniem można bardzo łatwo przekroczyć. Jeśli więc zdecydujemy się sięgnąć po tabletki zawierające selen, zachowajmy ostrożność i nie przekraczajmy dziennej dawki przeznaczonej do spożycia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>